ΕΙΔΗΣΕΙΣXANIA AOK – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 85-89 (ΦΩΤΟ)

February 6, 20220

Την ήττα με σκορ 89-85 γνώρισε η ομάδα μας στο ΕΑΚ Χανίων από τον Άρη Νικαίας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό με ένα σερί 7-0 τα Χανιά πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ και ανέβασαν την διαφορά και στους 8 πόντους (16-8) 4:58 πριν το τέλος της περιόδου. Με πλουραλισμό στην επίθεση και γρήγορο μπάσκετ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 28-18.

Με το «καλημέρα» στο 2ο δεκάλεπτο ο Ψαράς με 3ποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (31-18) ενώ στα μισά της περιόδου έφτασε και τους 16 (39-23) 5:30. Ένα σερί 6-0 από τον Άρη μείωσε την διαφορά στους 10 ενώ έφτασε και τους 9 (41-32). Στα τελευταία λεπτά η ομάδα μας ανέβασε ξανά στροφές για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος στο + 15 49-34.

Η 3η περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με ένα σερί 5-0 έδειξαν τις διαθέσεις τους, Τα Χανιά ανταποκρίθηκαν όμως και κατάφεραν ξανά να χτίσουν μια διαφορά 18 πόντων που ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς όμως τα φάουλ που χρεώθηκαν Κουρέπης και Καραϊσκος άλλαξαν την ροή του ματς και έχοντας τον Πεταλά σε μεγάλη μέρα ο Άρης ξεκίνησε την αντεπίθεση του.

Με τον Κουρέπη εκτός με 5 φάουλ και τους παίκτες του Άρη να σημειώνουν 31 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά μειώθηκε στους 5 (70-65) που ήταν και το αποτέλεσμα της περιόδου ενώ νωρίτερα με 2 τρίποντα Δαχρετζή και Πεταλά είχε φτάσει και στο -3 (68-65).

Οι φιλοξενούμενοι στο 4ο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν και την αποβολή του Καραϊσκου (αξίζει να αναφέρουμε πως Κουρέπης και Καραϊσκος αμφισβήτησαν έντονα τα σφυρίγματα των διαιτητών δεχόμενοι και τεχνικές ποινές στις αποβολές τους) και πλησίασαν για πρώτη φορά στο καλάθι (73-71) 6:17 πριν το τέλος.

Χωρίς ψηλούς τα Χανιά δεν άντεξαν στην πίεση του Άρη ο οποίος πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά 76-75 5:17 πριν το φινάλε. Η συνέχεια ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν τελικά μέσα στα Χανιά με τελικό σκορ 85-89.

Για τα Χανιά πρώτος σκόρερ ο Στογιάνοβιτς με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Χουχούμης με 14, ο Σανδραμάνης με 13 και ο Κουρέπης με 12.

Μεγάλο ματς έκανε ο Πεταλάς για τους φιλοξενούμενους με 27 και 6/7 τρίποντα, 17 πρόσθεσε ο Τσιότρας και 16 ο Πρίτσος.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 49-34, 70-65,85-89.

XΑΝΙΑ ΑΟΚ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 14(1), Στογιάνοβιτς 21(3), Ψαράς 9(2), Καραϊσκος 4, Σανδραμάνης 13(4), Νέσσης 2, Κουρέπης 12, Κοκκινάκης, Τσιρογιάννης 5(1), Παπαδάκης 5.

ΑΡΗΣ ΓΝΟ (Μωυσίδης Ι.) Τσιότρας 17(1), Δαχρετζής 5(1), Μπουρίτης, Πρίτσος 16, Κόλλιας 4, Βάλρας, Πεταλάς 27(6), Τσάτας 4, Γαλίτης 2, Παπαδάκης, Κάππης 7(1) Καραβανάς(7(1).