ΕΙΔΗΣΕΙΣΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΝΙΚΗ ΜΕ 64-61 ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΕΑ ΒΟΥΛΑΣ (VIDEO & ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Gargalis-Xouxoumis-Basket-AOK-Xania-Proteas-Voulas-4

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας κόντρα στον Πρωτέα Βούλας σε ματς που διεξήχθη στο κλειστό του Κλαδισού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τον 2ο Όμιλο της Β’ Εθνικής Ανδρών.

Σε ματς που κρίθηκε στο φινάλε οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη με πάθος και συγκέντρωση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο και να πανηγυρίσουν την πρώτη εντός έδρας νίκη και 3η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Στην 1η περίοδο η ομάδα μας με «όπλο» την επίθεση της αν και βρέθηκε στο -8 νωρίς στο ματς (2-10) κατάφερε να επιστρέψει και να προηγηθεί με 3 (19-16) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 21-21.

Στη 2η περίοδο η ομάδα μας με συγκέντρωση στο πλάνο και εξαιρετική αμυντική λειτουργία περιόρισε τον Πρωτέα ο οποίος πέτυχε μόλις 10 πόντους έναντι 17 και έτσι έκλεισε το ημίχρονο στο 38-31.

Στη 3η περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες των δυο ομάδων αν και τα Χανιά έπιασαν την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς +11 45-34 τελικά ο Πρωτέας κατάφερε να μειώσει και τελικά να κλείσει την περίοδο στο -5 46-41.

Η 4η περίοδος ήταν διαφορετική καθώς οι δυο ομάδες άρχισαν να σκοράρουν με τον Πρωτέα Βούλας να πλησιάζει (54-53) τα Χανιά όμως να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να βρίσκουν τρόπους να παραμένουν μπροστά στο σκορ και να χτίζουν εκ νέου μια διαφορά 6 πόντων 35’’ πριν το τέλος.

Το ματς οδηγήθηκε στην «λογική» των βολών όπου τα Χανιά παρά τις τεχνικές ποινές που δέχτηκαν και με αποβολή του Κεσαπίδη διατήρησαν το προβάδισμα και πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 64-61.

Δεκάλεπτα: 21-21, 38-31, 46-41, 64-61

Χανιά  ΑΟΚ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 17(2), Βαζούκης, Στογιάνοβιτς 12(1), Ψαράς 7(2), Καραΐσκος 6, Σανδραμάνης, Νέσσης 9(1), Κουρέπης 8, Κοκκινάκης, Τσιρογιάννης, Χιωτάκης, Παπαδάκης 5.

Πρωτέας Βούλας (Θοδωρής Τερζής): Δενδρινός 6(2), Τσακναρίδης 3(1), Κυριλής 13(2), Βλάχος, Καλαμπόγιας, Ματσάγγος 3, Συγκούνας, Σκορδάς 10, Μόρφης 7, Καραμαλέγκος 1, Γάργαλης 18(2), Βισνιέφσκι.

Φωτογραφίες: athlitiko.gr