Φάουλ και τραυματισμοί του στέρησαν μια μεγάλη νίκη

Αρκετά μουδιασμένα και χωρίς ρυθμό ο ΑΟΚ Χανιά βρέθηκε από νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ δίνοντας το δικαίωμα στον έμπειρο Γκιζογιάννη (πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους του Άρη)  και την ομάδα του να πάρουν διψήφιες διαφοiρές (15-4, 20-8 23-11 δεκάλεπτο) φτάνοντας και μέχρι και στο +14 στο 15΄ (34-20).

Και τότε εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι…

Με ένα εντυπωσιακό 5-19 έφεραν τούμπα το παιχνίδι παίρνοντας ,μάλιστα και το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με 39-36 με το εικοσάλεπτο να ολοκληρώνεται με 41-41.

Το “μια σου και μια μου” στο προβάδισμα συνεχίστηκε μέχρι και το 32΄όταν και παρά το βραχύ προβάδισμα οι Χανιώτες  (65-67) έχασαν με πέμπτο φάουλ τον Σκαμνάκη ,στη συνέχεια και τον Ζανιδάκη ενώ ένας τραυματισμός του Κατράνα στο δάχτυλο επιδεινώθηκε σε τέτοιον βαθμό ώστε ο έμπειρος (και από καλύτερους στην συγκεκριμένη συνάντηση) γκάρντ να μην μπορεί να βοηθήσει στα τελευταία κρίσιμα  λεπτά.

Το τελικό 86-77 έφερε τα χαμόγελα στο στρατόπεδο των γηπεδούχων αφήνοντας στην πίκρα του “μπορούσαμε αλλά” σε εκείνο των φιλοξενούμενων.

Για την 7η αγωνιστική  ΑΟΚ Χανιά φιλοξενεί την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου τον Α.Σ Πέρα.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ 86-77
Διαιτητές: Κούλης Χαρ. -Λαζόγκα
Τα δεκάλεπτα: 23-11, 41-41, 63-63, 86-77
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Κόλλιας, Πανταζής 12 (2), Ματσαγγούρας 2, Γκρινιάρης 14, Παγώνης 10 (2), Παρδακάς 12 (2), Χαρατσής, Γιώτης, Γκιζογιάννης 24 (1), Ντέντα 10, Τριανταφύλλου, Ανέστης 2.
ΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου): Κελεσίδης 12, Ιωακειμίδης 16 (2), Αλεξίου, Πνευματικός-Φράνσις, Ζανιδάκης 11 (2), Βρεττός 3, Κατράνας 19 (4), Μιντζαρίδης 6, Κιγμέτογλου 8, Κουρουμούσης, Σκαμνάκης 2.